A firm is considering making a one-time investment of $12.0 million, payable in full today. It is expected this would increase the firm's free cash flows by $300,000 in one year, increasing by 3% each year thereafter, forever. So in two years, for example, this investment will result in $309,000 more cash for the firm. What is the IRR of this investment?

Answer :

Answer:

The IRR of this investment is 5.5%

Explanation:

First we need to express the present value of this investment

[tex][/tex]

[tex]PV=-12+\frac{0.3}{1+r} +\frac{0.3*1.03}{(1+r)^2}+\frac{0.3*1.03^2}{(1+r)^3}+... +\frac{0.3*1.03^{k-1}}{(1+r)^k}[/tex]

From the second term we have a perpetuity with growth rate, which we resolve as

[tex]\frac{0.3}{1+r} +\frac{0.3*1.03}{(1+r)^2}+\frac{0.3*1.03^2}{(1+r)^3}+... +\frac{0.3*1.03^{k-1}}{(1+r)^k}=\frac{0.3}{r-0.03}[/tex]

Then we can replace r by IRR and PV equal to zero and we have

[tex]PV=0=-12+\frac{0.3}{IRR-0.03}\\ \\\frac{0.3}{IRR-0.03}=12\\\\IRR=0.03+0.3/12=0.03+0.025=0.055[/tex]

The IRR of this investment is 0.055 or 5.5%

Other Questions