A factory worker moves a 21.0 kg crate a distance of 4.50 m along a level floor at constant velocity by pushing horizontally on it. The coefficient of kinetic friction between the crate and the floor is 0.300. What magnitude of force must the worker apply? Express your answer with appropriate units.

Answer :

Answer:

61.803 Newtons

Explanation:

m = Mass of crate = 21 kg

[tex]\mu[/tex] = Coefficient of kinetic friction between the crate and the floor = 0.3

g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Force

[tex]F=\mu mg[/tex]

[tex]\\\Rightarrow F=0.3\times 21\times 9.81[/tex]

[tex]\\\Rightarrow F=61.803\ N[/tex]

So, the magnitude of force must the worker apply is 61.803 Newtons

Other Questions