Answer :
empirical formula C₄H₈O
Explanation:
First we need to calculate the mass of carbon from the carbon dioxide.
if in 44 g of carbon dioxide there are 12 g of carbon
then in 11.1 g of carbon dioxide there are X g of carbon
X = (11.1 × 12) / 44 = 3.03 g carbon
if in 18 g of water there are 2 g of hydrogen
then in 4.56 g of water there are Y g of hydrogen
Y = (4.56 × 2) / 18 = 0.507 g hydrogen
mass the unknown compound = mass of carbon + mass of hydrogen + mass of oxygen
mass of oxygen = mass the unknown compound - (mass of carbon + mass of hydrogen)
mass of oxygen = 4.90 - (3.03 + 0.507) = 1.02 g oxygen
To find the empirical formula of the unknown compound we divide the mass of each element my its atomic wight:
for carbon 3.03 / 12 = 0.253
for hydrogen 0.507 / 1 = 0.507
for oxygen 1.02 / 16 = 0.0637
The numbers we get are divided to the smallest one which is 0.0637:
for carbon 0.253 / 0.0637 ≈ 4
for hydrogen 0.507 / 0.0637 ≈ 8
for oxygen 0.0637 / 0.0637 = 1
The empirical formula of the unknown compound is:
C₄H₈O
Learn more about:
empirical formula
https://brainly.com/question/5297213
#learnwithBrainly