Keith’s Florists has 16 delivery trucks, used mainly to deliver flowers and flower arrangements in the Greenville, South Carolina, area. Of these 16 trucks, 6 have brake problems. A sample of 5 trucks is randomly selected. What is the probability that 2 of those tested have defective brakes? (Round your answer to 4 decimal places.)

Answer :

cjmejiab

Answer:

30.22%

Step-by-step explanation:

A simple way to have a good probability is using here the Formula of Hyper Geometric distribution.

The formula is,

[tex]P(X) = \frac{^kC_x*^{N-k}C_{n-x}}{^NC_n}[/tex]

We have all the values that we are looking for,

Size Sample k=4

The probability x=2

The Total Population N=16

Affected Variable n=5

[tex]P(X=2) = \frac{^5C_2* ^{11}C_2}{^{16}C_4}[/tex]

[tex]P(X=2) = \frac{10*55}{1820}[/tex]

[tex]P(X=2) = 0.3022[/tex]

The probability that 2 of those tested have defective brakes is 30.22%

Other Questions