Birdman is flying horizontally at a

speed of 21 m/s and a height of 97

m. Birdman releases a turd directly

above the start of the field How far

from the start of the field should the

robot hold the bucket to catch the

turd?

Answer :

Answer:

X=92.49 m

Explanation:

Given that

u= 21 m/s

h= 97 m

Time taken to cover vertical distance h

h= 1/2 g t²

By putting the values

97 = 1/2 x 10 x  t²          ( g = 10 m/s²)

t= 4.4 s

The horizontal distance

X= u .t

X= 21 x 4.4

X=92.49 m

Other Questions