Answered

In a chemistry lab an experiment requires 500ml of one ingredient to be mixed with 1000 mL of another. how many ounces is the solution?

Thank you

Answer :

Answer:

50.72 us fl oz

Step-by-step explanation:

Given:

500 ml of ingredient to be mixed with 1000 ml of another ingredient.

[tex]\therefore \textrm{Total solution contains} = 1500ml[/tex]

Now we need to convert ml into Ounces.

Formula:

[tex]\texttrm{us fl oz} = ml \times 0.033814= 1500 \times0.033814 = 50.72 oz[/tex]

[tex]\therefore \textrm{Total solution contains} = 50.72 ounces[/tex]

malekhiking

Answer:

Answer Expert Verified

5.0/5

3

MY EXPLATION: hope this helped

Other Questions