Answer :
Answer:
$27,500
Explanation:
The computation of the partnership loss borne by the Nelson is shown below:
= (Contributed amount by Nelson) ÷ (Firm contribution amount) × (loss incurred)
= ($50,000) ÷ ($200,000) × ($110,000)
= 0.25 × $110,000
= $27,500
The firm contribution amount would be calculated below:
= Wilson contributed amount + Pickett contributed amount + Nelson contributed amount
= $100,000 + $50,000 + $50,000
= $200,000