Answer :
Answer:
The volume that the gas occupies at STP is 237mL.
Gas is neon.
Explanation:
Using general gas law, the volume that the gas occupies after is dried at STP (273,15K; 1atm) is:
P1V1/T1 = P2V2/T2
The pressure of the wet gas is:
726torr×[tex]\frac{1atm}{760torr}[/tex] = 0,955atm
As vapor pressure of water is 0,0372atm, the pressure of the wet gas is:
0,955atm-0,0372atm = 0,9178atm.
Replacing:
0,9178atm×285mL/301,15K = 1atm×V2/273,15K
V2 = 237mL
To solve this problem it is necessary to obtain the moles of gas using gas law and, knowing the mass of the dry gas, it is possible to obtain the atomic mass of the element to know which one is.
Gas law is:
PV = nRT
n = PV/RT
Where P is pressure. The pressure of the wet gas is:
726torr×[tex]\frac{1atm}{760torr}[/tex] = 0,955atm
As vapor pressure of water is 0,0372atm, the pressure of the wet gas is:
0,955atm-0,0372atm = 0,9178atm.
V is volume: 0,285L.
R is gas constant: 0,082atmL/molK
And T is temperature (28°C + 273,15 = 301,15K)
Replacing:
n = 0,0106moles
As mass of dry tank is 214mg=0,214g. The atomic mass of the gas is:
0,214g/0,0106mol = 20,189 g/mol
Thus, gas is neon, because atomic mass of Ne is 20,18g/mol
I hope it helps!
- The volume occupied by the dried gas at STP is ; 237 mL
- The name of the gas is ; Neon
Using the Given data :
Applying gas law ;
[tex]\frac{P1V1}{T1 } = \frac{P2V2}{T2}[/tex] ----- ( 1 )
Pressure of the wet gas = 726 torr * ( 1 atm / 760 torr ) = 0.955 atm
Given that the vapor pressure of water = 0.0372atm,
∴ Actual pressure of the wet gas = (0.955 - 0.0372 ) = 0.9178atm.
Back to equation 1
[tex]\frac{P1V1}{T1 } = \frac{P2V2}{T2}[/tex]
where : P₁ = 0.9178 atm, V₁ = 285 mL , T₁ = 301.15 k, P2 = 1 atm,
T₂ = 273.15K, V₂ = ?
Make V₂ subject of the equation then Insert values into equation
∴ V₂ ( volume occupied by dry gas at STP ) = 237 mL
Next step : determine the atomic mass of the element using the mass of the dry gas and number of moles
Pv = nRT
n = Pv / RT -------- ( 2 )
where :
P = pressure of gas ( wet ) = 0.9178 atm.
V = 0.285 L.
gas constant ( R ) = 0.082 atm L/mol.k
T = 301.15 K
Input values into equation ( 2 )
n = 0.0106 mole
Therefore the atomic mass of the gas = mass / n
= 0.214 g / 0.0106 mole
= 20,189 g/mol.
The gas with an atomic mass of 20.189 g/mol is Neon hence we can conclude that the gas is Neon. and the volume occupied by the dried gas at STP is ; 237 mL
Learn more: https://brainly.com/question/17183063