Answer :
Answer:
-8.56V
Explanation:
Our values are given by,
e = 6.04 V
Φ = 30.3
VC = 5.32
We can calculate the voltage across the circuit with the emf formula, that is,
[tex]e(t) = e* sin(wt)[/tex]
[tex]e(t) = 6.04 * sin(Φ + π)[/tex]
[tex]e(t) = 6.04 * sin(32.5 + 180)[/tex]
[tex]e(t) = -3.245 V[/tex]
Now, Using Kirchoff Voltage Law,
[tex]e(t) - VR- VL - VC = 0[/tex]
[tex]-3.24 - 0 - VL - 5.32 = 0[/tex]
Finally we have the potential difference across the inductor.
[tex]VL = - 8.56 v[/tex]