Answered

mary bought a pair of jeans and a sweater. The jeans cost $30 and the sweater cost $35. If sales tax is 5%, how much did she spend? What is the answer?

Answer :

Answer:

The total cost of products including sale tax is $68.25

Step-by-step explanation:

The cost of jeans  = $30

The cost of sweater = $35

So, The Total cost of products =  $30 + $35

Or, The Total cost of products = $ 65

The sales tax added to the products = 5%

So, The New cost of products after adding sales tax = $65 + 5% of $65

Or, The New cost of products after adding sales tax = $ 65 + $3.25

∴ The total cost of products including sale tax is $68.25  Answer

Other Questions