Answer :
Answer:
The volume in L is V=2.2L
Explanation:
Supposing the water will be boiled at no great elevation, so its boiling point will be 100°C:
[tex](37 L)*(1000 \frac{g}{L})=37000L[/tex]
[tex]37000L*(4.184 \frac{J}{g*C})*(100 C - 25.0 C)=11610600 J[/tex]
[tex]\frac{11610600}{0.15}=77404000 J[/tex]
7 C(s) + 8 H2(g) → C7H16(l), ΔH = -224.4 kJ/mol C7H16
C(s) + O2(g) → CO2(g), ΔH = -393.5 kJ/mol
H2(g) + ½ O2(g) → H2O(g), ΔH = -241.82 kJ/mol
Rearranging as necessary:
C7H16(l) → 7 C(s) + 8 H2(g), ΔH = +224.4 kJ
7 C(s) + 7 O2(g) → 7 CO2(g), ΔH = -2754.5 kJ
8 H2(g) + 4 O2(g) → 8 H2O(g), ΔH = -1934.56 kJ
Add up all three equations:
C7H16(l) + 11 O2(g) → 7 CO2(g) + 8 H2O(g), ΔH = -4464.66 kJ
V= [tex]\frac{77404kJ}{4464.66\frac{kJ}{mol}}*\frac{100.2019\frac{gC7H16}{mol}}{0.79\frac{g}{mL}} = 2227 mL = 2.2 L fuel[/tex]