Answer :
The potential energy of the lemming is 1.53 J
Explanation:
The potential energy (PE) of an object is the energy possessed by the object due to its position in the Earth's gravitational field, and it is given by:
[tex]PE=mgh[/tex]
where:
m is the mass of the object
[tex]g=9.8 m/s^2[/tex] is the acceleration of gravity
h is the height of the object relative to the ground
In this problem:
m = 0.0780 kg is the mass of the lemming
We want to find the potential energy when the height is
h = 2.00 m
Therefore, we find:
[tex]PE=(0.0780)(9.8)(2.00)=1.53 J[/tex]
Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly