Answered

A 0.0780 kg lemming runs off a 5.36 m high cliff at 4.84 m/s. what is its potential energy (PE) when it is 2.00 m above the ground PLEASE HELP

Answer :

skyluke89

The potential energy is 4.10 J

Explanation:

The potential energy of a body is given by

[tex]U=mgh[/tex]

where

m is the mass of the object

g is the acceleration of gravity

h is the height of the object relative to the ground

For the lemming in this problem we have

m = 0.078 kg is its mass

h = 5.36 m is the height above the ground

[tex]g=9.8 m/s^2[/tex] is the acceleration of gravity

Solving the equation,

[tex]U=(0.078)(9.8)(5.36)=4.10 J[/tex]

Learn more about potential energy here:

brainly.com/question/1198647

brainly.com/question/10770261

#LearnwithBrainly

Other Questions