Answer :
Answer:
v = -1.36 m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of object 1, [tex]m_1=8.5\ kg[/tex]
Speed of mass 1, [tex]v_1=-6\ kg[/tex] (left)
Mass of object 2, [tex]m_2=5.35\ kg[/tex]
Speed of mass 2, [tex]v_2=6\ kg[/tex] (right)
It is the case of inelastic collision. Let v is the final speed of both objects after the collision. Using the conservation of momentum as :
[tex]v=\dfrac{m_1v_1+m_2v_2}{m_1+m_2}[/tex]
[tex]v=\dfrac{8.5\times (-6)+5.35\times 6}{8.5+5.35}[/tex]
v = -1.36 m/s
So, the velocity of these free-spirited otters is 1.36 m/s towards left. Hence, this is the required solution.