Answered

10.0 g Cu, C Cu = 0.385 J/g°C 10.0 g Al, C Al = 0.903 J/g°C 10.0 g ethanol, Methanol = 2.42 J/g°C 10.0 g H2O, CH2O = 4.18 J/g°C 10.0 g Pb C Pb = 0.128 J/g°C Which of the following substances (with specific heat capacity provided) would show the greatest temperature change upon absorbing 100.0 J of heat

Answer :

Answer:

Lead shows the greatest temperature change upon absorbing 100.0 J of heat.

Explanation:

[tex]Q=mc\Delte T[/tex]

Q = Energy gained or lost by the substance

m = mass of the substance

c = specific heat of the substance

ΔT = change in temperature

1) 10.0 g of copper

Q = 100.0 J (positive means that heat is gained)

m = 10.0 g

Specific heat of the copper = c =  0.385 J/g°C

[tex]\Delta T=\frac{Q}{mc}[/tex]

[tex]=\frac{100.0 J}{10 g\times 0.385J/g^oC}=25.97^oC[/tex]

2) 10.0 g of aluminium

Q = 100.0 J (positive means that heat is gained)

m = 10.0 g

Specific heat of the aluminium= c =  0.903 J/g°C

[tex]\Delta T=\frac{Q}{mc}[/tex]

[tex]=\frac{100.0 J}{10 g\times 0.903 J/g^oC}=11.07^oC[/tex]

3) 10.0 g of ethanol

Q = 100.0 J (positive means that heat is gained)

m = 10.0 g

Specific heat of the ethanol= c =  2.42 J/g°C

[tex]\Delta T=\frac{Q}{mc}[/tex]

[tex]=\frac{100.0 J}{10 g\times 2.42 J/g^oC}=4.13 ^oC[/tex]

4) 10.0 g of water

Q = 100.0 J (positive means that heat is gained)

m = 10.0 g

Specific heat of the water = c =  4.18J/g°C

[tex]\Delta T=\frac{Q}{mc}[/tex]

[tex]=\frac{100.0 J}{10 g\times 4.18 J/g^oC}=2.39 ^oC[/tex]

5) 10.0 g of lead

Q = 100.0 J (positive means that heat is gained)

m = 10.0 g

Specific heat of the lead= c =  0.128 J/g°C

[tex]\Delta T=\frac{Q}{mc}[/tex]

[tex]=\frac{100.0 J}{10 g\times 0.128 J/g^oC}=78.125^oC[/tex]

Lead shows the greatest temperature change upon absorbing 100.0 J of heat.

Other Questions