Answer :
Answer:
The probability is 0.2212
Solution:
As per the question:
Poisson rate, [tex]\lambda = 3/min = \frac{3}{60}\ s = 0.05\ s[/tex]
Now,
Let
X: time of waiting for the next vehicle on the highway
Now,
To find the probability of the next vehicle to arrive after 10 s
The probability distribution function is given by:
[tex]f(x) = \lambda e^{- \lambda x}[/tex]
Now,
P(X < x) = [tex]1 - e^{- \lambda x}[/tex]
[tex]P(X \leq x) = 1 - e^{- 0.05 x}[/tex]
For X> 0,
P(X > x) = [tex]e^{- \lambda x}[/tex]
P(X < 5) = [tex]1 - e^{- 5\lambda} = 1 - e^{- 0.25} = 1 - 0.7788 = 0.2212[/tex]