A Michelson interferometer uses red light with a wavelength of 656.45 nm from a hydrogen discharge lamp. Part A How many bright-dark-bright fringe shifts are observed if mirror M2 is moved 1.7000 cm ? Express your answer using five significant figures.

Answer :

cjmejiab

Answer:

51793 bright-dark-bright fringe shifts are observed when the mirror M2 moves through 1.7cm

Explanation:

The number of maxima appearing when the mirror M moves through distance \Delta L is given as follows,

[tex]\Delta m = \frac{\Delta L}{\frac{\lambda}{2}}[/tex]

Here,

[tex]\Delta L [/tex]= is the distance moved by the mirror M

[tex]\lambda[/tex] is the wavelenght of the light used.

[tex]\Delta L[/tex]= 0.017m

[tex]\lambda = 656.45*10^{-9}m[/tex]

[tex]\Delta m = \frac{0.017}{\frac{656.45*10^{-9}}{2}}[/tex]

[tex]\Delta m = 51793.72[/tex]

Therefore, 51793 bright-dark-bright fringe shifts are observed when the mirror M2 moves through 1.7

Other Questions