Answered

2. A pebble is dropped down a well and hits the water 1.5 s later. Using the equations for motion with constant acceleration, determine the distance from the edge of the well to the water's surface.​

Answer :

Answer:

S = 11.025 m

Explanation:

Given,

The time taken by the pebble to hit the water surface is, t = 1.5 s

Acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s²

Using the II equations of motion

                          S = ut + 1/2 gt²

Here u is the initial velocity of the pebble. Since it is free-fall, the initial velocity

                                u = 0

Therefore, the equation becomes

                            S = 1/2 gt²

Substituting the given values in the above equation

                              S = 0.5 x 9.8 x 1.5²

                                 = 11.025 m

Hence, the distance from the edge of the well to the water's surface is, S = 11.025 m

Other Questions