Answer :
Answer:
(a) $447,300
(b) $37,300
(c) -$17,700
(d) $20,300
Explanation:
Total net revenue:
= sales revenue - Sales discounts - Sales returns and allowances + Rent revenue + Dividend revenue
= 390,000 - $7,800 - 12,400 + $6,500 + 71,000
= $447,300
Net income:
= Total net revenue - Cost of goods sold - Administrative expenses - Selling expenses - Interest expense - Income tax expense
= $447,300 - $184,400 - $82,500 - $99,400 - $12,700 - $31,000
= $37,300
Ending retained earnings = Beginning retained earnings + Net income - Dividend
134,000 = 114,400 + $37,300 - Dividend
Dividend = -$17,700
Income attributable to controlling stockholders:
= Net income - Allocation to non-controlling interest
= $37,300 - $17,000
= $20,300