Answer :
Answer: [tex]\\[/tex](a) [tex]\left[\begin{array}{ccc}&40&60\\&20&80\\\end{array}\right][/tex]
[tex]\\[/tex] (b) [tex]D_{0}[/tex] = [20 80]
[tex]\\[/tex] (c) 50%
Step-by-step explanation:
[tex]\\[/tex](a) Since we are constructing the transition matrix for the Markov chain that describes the change in the mode of transportation used by the commuters , we must take note that the matrix must be a square matrix and the row must sum up to be 1, if it is probability and 100 if it is percentage.
[tex]\\[/tex]40% switch from automobile to public, this will be the firs element on the matrix , which is [tex]a_{11}[/tex] , while 60% continues with automobile, this will be [tex]a_{12}[/tex].
[tex]\\[/tex]Also, 20% of those now using public transport will commute via automobile , this will be [tex]a_{21}[/tex] and the 80% that continued with public will be [tex]a_{22}[/tex] . Therefore the matrix will be
[tex]\\[/tex][tex]\left[\begin{array}{ccc}&40&60\\&20&80\\\end{array}\right][/tex]
[tex]\\[/tex](b) Initially , it was given that 20% currently use public transport and 80% use automobile , so the initial distribution vector implies
[tex]\\[/tex][tex]D_{0}[/tex] = [20 80]
[tex]\\[/tex](c) Those that currently use public transport = 20%
[tex]\\[/tex]Those that currently use automobile = 80%
[tex]\\[/tex]6 month from now, 40% 0f 80 will switch to public transport, that is
[tex]\\[/tex]40/100 x 80 = 32
[tex]\\[/tex]That means the remaining automobile = 80 – 32
[tex]\\[/tex]= 48
[tex]\\[/tex]Also, 20% of 20 will switch to automobile, that is
[tex]\\[/tex]20/100 x 20 = 4
[tex]\\[/tex]The remaining public transport = 20 – 4
[tex]\\[/tex]= 16
[tex]\\[/tex]Therefore, in 6 months’ time, the total number of those that will use public transport will be
[tex]\\[/tex]32 + 16 = 48%
[tex]\\[/tex]To the nearest % = 50%