Answer :
Answer:
Step-by-step explanation:
a) the probability that the person is age 45 or older
=[tex]100-57 =43%\\=0.43[/tex]
b) the respondents did not believe the Social Security system will be secure in 20 years[tex]=51% = 0.43* (1-0.7)+0.57*x\\0.51-0.129 = 0.57x\\x = 0.381/0.57 = 0.6684[/tex]
i.e. prob that under 45 does not believe in this is 0.6684
the probability that the person is younger than age 45 and believes that the Social Security system will be secure in 20 years
=[tex]0.57(10.6684)\\=0.3810 [/tex]
c) the probability that the person is 45 years old or older given that the person selected believes the Social Security system will be secure in 20 years=Prob for both as in part b/prob he believes in SSS
=[tex]\frac{0.3810}{0.49}[/tex]
=0.778
d) As shown above 0.6684