Answer :
Answer : The enthalpy change of dissolution of [tex]NH_4Br[/tex] is 18.4 kJ/mole
Explanation :
Heat released by the reaction = Heat absorbed by the calorimeter + Heat absorbed by the water
[tex]q=[q_1+q_2][/tex]
[tex]q=[c_1\times \Delta T+m_2\times c_2\times \Delta T][/tex]
where,
q = heat released by the reaction
[tex]q_1[/tex] = heat absorbed by the calorimeter
[tex]q_2[/tex] = heat absorbed by the water
[tex]c_1[/tex] = specific heat of calorimeter = [tex]1.76J/^oC[/tex]
[tex]c_2[/tex] = specific heat of water = [tex]4.184J/g^oC[/tex]
[tex]m_2[/tex] = mass of water = 105.00 g
[tex]\Delta T[/tex] = change in temperature = [tex]T_2-T_1=(23.82-21.63)=2.19^oC[/tex]
Now put all the given values in the above formula, we get:
[tex]q=[(1.76J/^oC\times 2.19^oC)+(105.00g\times 4.184J/g^oC\times 2.19^oC)][/tex]
[tex]q=965.9652J=0.966kJ[/tex]
Now we have to calculate the enthalpy change of dissolution of [tex]NH_4Br[/tex]
[tex]\Delta H=\frac{q}{n}[/tex]
where,
[tex]\Delta H[/tex] = enthalpy change = ?
q = heat released = 0.966 kJ
m = mass of [tex]NH_4Br[/tex] = 5.15 g
Molar mass of [tex]NH_4Br[/tex] = 97.94 g/mol
[tex]\text{Moles of }NH_4Br=\frac{\text{Mass of }KClO_4}{\text{Molar mass of }KClO_4}=\frac{5.15g}{97.94g/mole}=0.0526mole[/tex]
[tex]\Delta H=\frac{0.966kJ}{0.0526mole}=18.4kJ/mole[/tex]
Therefore, the enthalpy change of dissolution of [tex]NH_4Br[/tex] is 18.4 kJ/mole