A circular coil comprised of N = 180 closely wrapped turns of wire and has a radius R = 0.55 m. A counterclockwise current I = 3.4 A is in the coil. The coil is set in a magnetic field of magnitude B = 1.1 T. The magnetic field points to right. What is the potential energy of the coil in the magnetic field, in terms of the variables provided?

Answer :

jolis1796

Answer:

U = 0 J

Explanation:

Given

N = 180

R = 0.55 m

Iy = 3.4 A

Bx = 1.1 T

U = ?

We can apply the following equation:

U = - μtotal*B*Cos ∅

where

μtotal = N*I*A = N*I*(π*R²) = 180*3.4 A*(π*(0.55 m)²)

⇒   μtotal = 581.603 A*m²

then

U = - (581.603 A*m²)*(1.1 T)*Cos 90º = 0 J

as we know ∅ = 90º

Other Questions