Answer :
Answer:
0.54,0.8,0.368
Step-by-step explanation:
Given that according to a survey published by ComPsych Corporation, 54% of all workers read e-mail while they are talking on the phone.
Prob for persons who read email while talking on the phone = 54% = 0.54
Prob for persons who read email while talking on the phone to write to do lists = 0.20
Assuming that these figures are true for all workers, if a worker is randomly selected, the probability that
a. The worker reads e-mail while talking on the phone and writes personal "to-do" lists during meetings.
[tex]p =0.54[/tex]
b. The worker does not write personal "to-do" lists given that he reads e-mail while talking on the phone.
[tex]p =1-0.20=0.80[/tex]
c.The worker does not write personal "to-do" lists and does read e-mail while talking on the phone.
[tex]p=(1-0.20)(1-0.54) = 0.368[/tex]