The speed of a title wave in meters/second is given by the square root of the product of the acceleration due to gravity on earth (9.8meters/second^2) and the depth of the ocean in meters. If the ocean is 500 meters deep what is the speed of the wave

Answer :

Answer:

70 m/s

Step-by-step explanation:

speed = √( g x depth ); where g = 9.8m/s²

given depth = 500m

equation becomes:

speed = √( g x depth )

= √( 9.8 x 500 )

= √( 9.8 x 500 )

=√4900

=70 m/s

ujalakhan18

Answer:

70

Step-by-step explanation:

v=√gd

v=√9.8*500

v=√4900

v=70 ms^-1

Other Questions