Answer :
Answer:
1). [tex]\frac{47\pi }{36}[/tex] radians
2). 634.59 cm
Step-by-step explanation:
A circle has the radius = 4.3 cm and the angle subtended by the arc at the center = 235°
1). Radian measure of the given angle = θ × [tex]\frac{\pi }{180}[/tex]
= [tex]235\times \frac{\pi }{180}[/tex]
= [tex]\frac{47\pi }{36}[/tex] radians
2). Length of the arc subtended by the angle's ray along the circle will be
Length of the arc = rθ [where r = radius of the circle.]
= [tex]4.3\times \frac{47\pi }{36}[/tex]
= [tex]\frac{4.3\times 47\times 3.14}{36}[/tex]
= 634.59 cm