Answer :
Answer: 14 m/s
Explanation:
The speed [tex]S[/tex] of a sound wave is given by the following equation:
[tex]S=\lambda f[/tex]
Where:
[tex]\lambda=2 m[/tex] is the wavelength of the sound wave
[tex]f=7 times/s=7 Hz[/tex]
[tex]S=(2 m)(7 Hz)[/tex]
Hence:
[tex]S=14 m/s[/tex]