Suppose that 0.9% of male professional golfers use steroids, and that Max is a male professional golfer who has been randomly selected to take a drug test. The test he has been asked to take has a false positive rate of 1% and a false negative rate of 10%.

Answer :

Manetho

Answer:

0.4490

Step-by-step explanation:

P(tested positive )=P(uses steroid and tested positive )+P(not uses steroid and tested positive )

=0.009*0.9+0.994*0.01=0.01804    

Therefore:

Therefore P(uses steroid|tested positive )=P(tested positive & uses steroid)/P(tested positive )=0.009×0.9/0.01804=0.4490

Other Questions