Answer :

Answer:

The wavelength of the radio wave will be 3.271 m

Explanation:

We have given frequency of the radio signal [tex]f=91.7MhZ=91.7\times 10^6Hz[/tex]

Speed of the light [tex]c=3\times 10^8m/sec[/tex]

We have to find the wavelength of the radio signal

We know that wavelength is given by [tex]\lambda =\frac{c}{f}=\frac{3\times 10^8}{91.7\times 10^6}=3.271m[/tex]

So the wavelength of the radio wave will be 3.271 m

Other Questions