Answered

Bob needs to drive 592 miles to get to a family reunion. He travels 187 miles the first day. If he averages 52 miles per hour the second day, how long will it take him to reach his destination?

Answer :

miles left to cover on 2nd day- 592-187=405 miles
to cover 405 miles, 405/52=7.78 hours needed=7h 47 mins

Other Questions