2. A highway makes an angle of 6 with the horizontal. This angle is maintained for a horizontal distance of 5 miles. To the nearest hundredth of a mile, how high does the highway rise in this 5-mile section? Show the steps you use to find the distance.

Answer :

meerkat18
given:
angle of 6 : i'm assuming this is 6 degrees.
distance of 5 miles.

tan(6) = rise/5 mi
rise = 5 mi * tan(6)
rise = 5 mi * 0.10510423526
rise = 0.52552117632

rise = 0.53 miles.

Other Questions