Answer :

rafaleo84

Answer:

weight = 25*10 =250 N

Explanation:

g must be given in units of m/s^2

The weight of any type of body will be the product of his mass by the gravity

where:

m =mass [kg]

F = force [N] or [kg*m/s^2]

g = acceleration [m/s^2]

Answer:

250N

Explanation:

The weight of an object is the force with which the gravity of the earth attracts the objects on its surface.

Weight is defined as the multiplication of mass by the acceleration of gravity:

[tex]w=m*g[/tex]

where [tex]w[/tex] is the weight, [tex]m[/tex] is the mass in kilograms, and [tex]g[/tex] is the acceleration of gravity.

In this case we are told to use the value of g:

[tex]g=10m/s^2[/tex]

and the mass of the table is:

[tex]m=25kg[/tex]

so the weight of the table:

[tex]w=(25kg)(10m/s^2)=250N[/tex]

Other Questions