Answer :

The price of the Xbox One after tax is $265

Solution:

The price of a Xbox one is $250

The tax on Xbox one is 6%  

Now, the tax of 6% on 250 is calculated as follows:-

[tex]=\frac{6}{100} \times 250\\\\=\frac{250 \times 6}{100}=\frac{1500}{100}=15[/tex]

So, the tax on Xbox one is $15

The total price of box including tax can be calculated by adding price of box and tax on box

Total price of Xbox after tax = actual price of the Xbox One  + Tax on the Xbox One

= $250 + $15

= $265

Hence, the price of the Xbox One after tax is $265

Other Questions