Answer :
Answer: [tex]\$211.95[/tex]
Step-by-step explanation:
For this exercise it is important to remember the following formula, which is used to calculate the volume of a sphere:
[tex]V=\frac{4}{3}\pi r^3[/tex]
Where "r" is the radius of the sphere.
You know that the radius of one of those aluminum balls is:
[tex]r=7.5\ in[/tex]
Then, subsituting this value into the formula and using [tex]\pi =3.14[/tex], you get that its volume is:
[tex]V=\frac{4}{3}(3.14) (7.5\ in)^3\\\\V=1,766.25\ in^3[/tex]
Since [tex]1\ in^3[/tex] of aluminum costs $0.12, you need to multiply the volume calculated by $0.12 in order to find how much the aluminum will cost to make one ball. This is:
[tex](1,766.25\ in^3)(\$0.12)=\$211.95[/tex]