Answered

Website offers coupon of 15%.


What is the probability that at Aya will be offered a coupon on at least one of the days she visits the website

Answer :

Answer:

0.62

Step-by-step explanation:

P(at least one coupon)

=1−P(no coupon all 6 days)

=1−(0.85^6)

≈1−0.377

≈0.623

​  

The event is getting at least one coupon, and the complement is getting no coupon, being 0.85 and 0.15 respectively.  Simply raise the complement to the power of 6 (one for each day) and subtract from 1.

Answer:

0.62

Step-by-step explanation:

khan academy

Other Questions