Answered

Question 10 of 10
2 Points
What is the energy of an electromagnetic wave that has a wavelength of
4.0 x 102 m? Use the equation E-
Intion hc
, where hc = 1.99 x 10-25 J•m.
O A. 8.0 x 10-23
O B. 2.0 × 1027
O C. 6.0 x 1025 J
O D. 5.0 × 10-28 J

Answer :

cryssatemp

Answer: D. [tex]5.0(10)^{-38} J[/tex]

Explanation:

The energy [tex]E[/tex] of an electromagmetic wave is given by:

[tex]E=\frac{hc}{\lambda}[/tex]

Where:

[tex]h=6.626(10)^{-34}J.s[/tex] is the Planck constant

[tex]c=3(10)^{8} m/s[/tex] is the speed of light in vacuum

Then [tex]hc=1.99 (10)^{-25}Jm[/tex]

[tex]\lambda=4.0(10)^{12} m[/tex] is the wavelength

Solving:

[tex]E=\frac{1.99 (10)^{-25}Jm}{4.0(10)^{12} m}[/tex]

[tex]E=5.0(10)^{-38} J[/tex]

Other Questions