Answered

A helicopter is hovering 450 feet above the ground. The angle of elevation
from an injured person to the helicopter is 56 degrees. How far is the
helicopter from the person?

Answer :

Answer:

The distance of helicopter from the injured person is 542.82 feet  

Step-by-step explanation:

Given as :

The height of the hovering helicopter above the ground = h = 450 feet

The angle of elevation from injured person to helicopter = Ф = 56°

Or, Let the distance of of helicopter from person = x feet

Now, From Triangle

∵ Sin Ф = [tex]\dfrac{\textrm Perendicular}{\textrm Hypotenuse}[/tex]

∴  Sin 56° = [tex]\dfrac{\textrm h}{\textrm x}[/tex]

Or, 0.8290 = [tex]\dfrac{\textrm 450}{\textrm x}[/tex]

Or , x = [tex]\dfrac{\textrm 450}{\textrm 0.8290}[/tex]

I.e x = 542.82 feet

So, The distance from injured person to helicopter = 542.82 feet

Hence The distance of helicopter from the injured person is 542.82 feet  Answer

Other Questions