Answer :
During those 8 seconds, the rider's average speed is
1/2 (7 + 3) = 5 m/s .
Pedaling at an average speed of 5 m/s for 8 seconds, she covers
(5 m/s) x (8 sec) = 40 meters
During those 8 seconds, the rider's average speed is
1/2 (7 + 3) = 5 m/s .
Pedaling at an average speed of 5 m/s for 8 seconds, she covers
(5 m/s) x (8 sec) = 40 meters