Answer :

absor201

32 doughnuts can be bought with $16.

Step-by-step explanation:

One dozen doughnuts = $6.00

One dozen = 12

$6.00 = 12 doughnuts

$1.00 = [tex]\frac{12}{6.00} = 2[/tex]

Therefore, 2 doughnuts can be bought for $1.

For $16 dollars;

No. of doughnuts = Amount * Doughnuts per dollar

[tex]No.\ of\ doughnuts=16*2\\No.\ of\ doughnuts=32[/tex]

32 doughnuts can be bought with $16.

Keywords: division, multiplication

Learn more about multiplication at:

  • brainly.com/question/1464739
  • brainly.com/question/1465430

#LearnwithBrainly

Other Questions