A parent swings a 13.5 kg child
in a circle of radius 0.811 m,
making 11 revolutions in 25.4 s.
At what speed does the child move?
(Unit = m/s)​

Answer :

skyluke89

The speed of the child is 2.21 m/s

Explanation:

The child is moving in circular motion. First of all, we find its frequency of revolution, which is given by:

[tex]f=\frac{N}{t}[/tex]

where

N = 11 is the number of revolutions

t = 25.4 s is the time elapsed

So,

[tex]f=\frac{11}{25.4}=0.433 Hz[/tex]

Now we find the angular frequency, which is given by

[tex]\omega = 2\pi f = 2\pi(0.433)=2.72 rad/s[/tex]

And now we can fidn the linear speed of the child, which is given by

[tex]v=\omega r[/tex]

where

[tex]\omega=2.72 rad/s[/tex] is the angular frequency

r = 0.811 m is the radius of the circular trajectory

Substituting,

[tex]v=(2.72)(0.811)=2.21 m/s[/tex]

Learn more about circular motion:

brainly.com/question/2562955

brainly.com/question/6372960

#LearnwithBrainly

Answer:

2.21 is the correct answer

Explanation:

Other Questions