Answer :
Answer:
a) $7,250
Explanation:
First, find the Earnings Before Interest and Taxes (EBIT):
[tex]EBIT = \$15,000-\$4,000-\$6,000\\EBIT = \$5,000[/tex]
Then, apply taxes to the EBIT:
[tex]E = EBIT*(1-0.35)=\$5,000*0.65\\E=\$3,250[/tex]
Finally, Since depreciation is not an operating expense, add it to the earnings to find the operating cash flow (OCF):
[tex]OCF = \$3,250+\$4,000\\OCF = \$7,250[/tex]