Answer :
Answer: The waves travels in the string with a speed of 627m/s
Explanation: Using the equation of wave velocity
V= √T/μ
Where V is the wave speed
T is the tension of the string= 82.6N
μ is the linear density= 2.1 × 10-4 kg/m
V= √( 82.6/2.1 × 10-4 kg)
V = 627m/s
Therefore the wave speed travels in the string with a speed of 627m/s