Two tugboats pull a disabled supertanker. Each tug exerts a constant force of 2.20×106 N , one at an angle 19.0 ∘ west of north, and the other at an angle 19.0 ∘ east of north, as they pull the tanker a distance 0.720 km toward the north.What is the total work done by the two tugboats on the supertanker?Express your answer in joules, to three significant figures.

Answer :

Manetho

Answer:

[tex]=2.99\times10^9J[/tex]

Explanation:

According to the question

net force F = 2.20×10^6 N

displacement [tex]S = 0.72\times10^3m[/tex]

from figure , the horizontal forces are same in magnitude and opposite direction.

so , neglect these two forces.

we can take only vertical components of the force.

total force F' = F cos 19° + F cos 19°

= 2×F×cos 19°   ................. (1

therefore , total work is

W = F'S

= (2F cos19)×S

[tex]= (2)(2.20\times10^6 N)cos19° (0.720\times10^3 m)[/tex]

[tex]=2.99\times10^9J[/tex]

${teks-lihat-gambar} Manetho

Other Questions