Answer :
Answer:
b) 0.1 mm
Explanation:
Given that
E= 1 x 10¹⁰ N/m²
F= 4 N
d= 0.5 mm
L = 60 mm
We know that elongation due to force F given as
[tex]\Delta L=\dfrac{FL}{AE}[/tex]
[tex]\Delta L=\dfrac{FL}{\dfrac{\pi d^2}{4}\times E}[/tex]
[tex]\Delta L=\dfrac{4\times 60}{\dfrac{\pi \times 0.5^2}{4}\times 10^4}[/tex]
ΔL = 0.12 mm
Therefore the answer is -
b) 0.1 mm