Answer :

Answer:

I =  26.36 cosω t A

Explanation:

Given that

C=0.74 mF

Vrms= 82 V

Frequency ,f= 49 Hz

We know that ω = 2 π f

ω = 2 x  π x 49

ω = 307.72 rad/s

As we know that voltage given as

V= Vo sinω t

[tex]V_o=\sqrt2\ V_{rms}[/tex]

[tex]V_o=\sqrt2\ \times 82[/tex]\

Vo=115.96 V

V=115.96 sinω t

The current given as

[tex]I=C\dfrac{dV}{dt}[/tex]

[tex]I=0.74\times \dfrac{dV}{dt}\ mA[/tex]

[tex]\dfrac{dV}{dt}=115.96\omega cos\omega t[/tex]

[tex]I=0.74\times 115.96\times 307.22 cos\omega t\ mA[/tex]

I = 26362.67 cosω t mA

I =  26.36 cosω t A

This is the current at time ant time t.

Other Questions