Answer :
Answer:
Test statistic Z = p diff/std error = 2.3333
p value one tailed = 0.009815
Step-by-step explanation:
Given that in a survey conducted by a website, employers were asked if they had ever sent an employee home because they were dressed inappropriately.
Sample size n = 2755
Sample favourable x = 967
Sample proportion p = [tex]\frac{967}{2755} \\=0.3510[/tex]
[tex]H_0: p = 0.3333\\H_a: p >0.3333[/tex]
(right tailed test at 5% significance level)
p difference = 0.0210
Standard error assuming H0 is true is [tex]\sqrt{\frac{0.3333*0.6667}{2755} } \\=0.0090[/tex]
Test statistic Z = p diff/std error = 2.3333
p value one tailed = 0.009815
Since p <0.05 we reject null hypothesis.