Answer :
Answer:
D.) 1.4 kW
Explanation:
[tex]\sigma[/tex] = Stefan-Boltzmann constant = [tex]5.67\times 10^{-8}\ W/m^2K^4[/tex]
[tex]\epsilon[/tex] = Emissivity = 1
T = Temperature = 100+273.15 = 373.15 K
A = Surface area = 1.25 m²
According to Stefan-Boltzmann Law radiated power is given by
[tex]P=\sigma\epsilon AT^4\\\Rightarrow P=5.67\times 10^{-8}\times 1\times 1.25\times 373.15^4\\\Rightarrow P=1374.12694\ W=1.37412694\ kW\approx 1.4\ kW[/tex]
The at which it radiates heat into empty space is 1.4 kW