Answer :
Answer:
θ = (7π / 3) rad
Explanation:
given,
displacement of simple harmonic motion along x-axis
equation is given as
x = 5 sin (π t + π/3 )
general equation of simple harmonic motion
x = A sin θ
θ is the phase angle
θ = π t + π/3
at t = 2 s
[tex]\theta =\pi \times 2 +\dfrac{\pi}{3}[/tex]
[tex]\theta =\dfrac{7\pi}{3}\ rad[/tex]
Phase of the motion at t =2 s is θ = (7π / 3) rad