Answered

A 0.67 L solution of ammonium sulfate, (NH4)SO4, contains 0.81 mole of the solute. What is the approximate molarité of the solution

Answer :

Answer:

The molarity of the solution is 1.21 M.

Explanation:

Molarity of the solution can be calculated by the following formula.

[tex]Molarity = \frac{Number\,of\,moles}{Volume}[/tex]

[tex]Molarity = \frac{Number\,of\,moles}{Volume}[/tex]

From the given,

Volume = 0.67 L

Moles = 0.81

[tex]Molarity= \frac{0.81}{0.67}= 1.21M[/tex]

Therefore, The molarity of the solution is 1.21 M.

Other Questions