destg27
Answered

A sound wave is given the following equation:



y= 8 sin(512πt) where t= time in seconds.



How many cycles will occur between t=2 and t=3.5 seconds?

Answer :

MathPhys

Answer:

384

Step-by-step explanation:

Standard equation of a sine wave is:

y = A sin(2πf x + B) + C

where A is the amplitude, f is the frequency, B is the phase shift, and C is the vertical offset.

In this case:

2πf = 512π

f = 256

This means there are 256 cycles per second.  The number of cycles between t = 2 and t = 3.5 is:

(3.5 − 2) × 256

384

The number of cycles that will occur between t = 2 and t = 3.5 seconds is 384.

How to estimate the standard equation of a sine wave?

Given, y = 8 sin(512πt)

where t = time in seconds.

The standard equation of a sine wave is:

y = A sin(2πfx + B) + C

where A exists the amplitude

f exists the frequency

B exists the phase shift

C is the vertical offset.

In this case:

2πf = 512π

f = 256

This means there are 256 cycles per second.  

The number of cycles between t = 2 and t = 3.5 exists:

(3.5 − 2) × 256

= 384

Therefore, the number of cycles that will occur between t = 2 and t = 3.5 seconds is 384.

To learn more about the standard equation of a sine wave

https://brainly.com/question/14716430

#SPJ2

Other Questions